Skip to content

"Kniha, ktorá vám pripomenie, aké cnosti sú uložené v bunkách každého človeka."

Každého z nás vedie neviditeľná snaha robiť veci lepšie, byť každým dňom o čosi lepším, hoci si to ani neuvedomujeme. Niekedy dokonca konáme aj v protiklade, protestujeme. Ale život je taký múdry! Taký skvelý scénarista! Láskavo aj prísne nás učí, vedie.

Objednať knihu 16 €*
*cena vrátane poštovného

Prečo táto kniha

Koľkokrát ste sa sami seba pýtali: „Čo mám robiť?“ Ako byť lepším - rodičom, priateľom, človekom...? Každého z nás vedie neviditeľná snaha robiť veci lepšie, byť každým dňom o čosi lepším, hoci si to ani neuvedomujeme. Niekedy dokonca konáme aj v protiklade, protestujeme. Ale život je taký múdry! Taký skvelý scénarista! Láskavo aj prísne nás učí, vedie. Život - to nie je náhoda, vedel to aj sám Einstein. Ani to, čo sa nám deje, nie je náhoda. Odpovede na rôzne otázky môžeme nájsť v sebe a vôkol seba - stačí sa tomu pootvoriť, porozhliadať.

O knihe

Príbeh dvoch priateľov písaný ľahkou formou rozhovorov ochutený trochou fantázie. Na prvý pohľad detský svet dievčaťa a jej nevšedného kamaráta, ktorý však očarí nielen deti. Pomôže nájsť vhodné slová aj ich rodičom a poteší každého, kto cíti, že život je nesmierna studnica možností, ciest a poznania. Kniha je sprievodcom témami a otázkami, ktoré si z času na čas kladieme a odpovede na ne zbierame ako klenot. Prináša nadhľad prostredníctvom zrozumiteľných prirovnaní. Hľadá rýdze hodnoty. Pripomína, aké cnosti sú uložené v bunkách každého človeka. Očami hlavnej postavy skúma pocity, pobáda intuíciu a vnímaniev každodennosti čitateľa. Prebúdza vôľu byť pravdivejší k sebe, k svojim blízkym, krok za krokom stávať sa tým človekom, ktorý napĺňa zmysel svojho života.

O mne

Okrem výtvarnej tvorby sa venujem aj oblasti sebapoznania a hľadania stredu pravdy nielen v tom vonkajšom, ale predovšetkým vo vlastnom vnútornom svete. Ako povedal sám Sokrates: „Poznaj sám seba a spoznáš svet.“

Zaujíma ma symblolika, ktorú používali naši predkovia v rozprávkach. V pôvodných rozprávkach je totiž studnica poznania a ich symbolika (našťastie aj bez toho, aby sme jej priamo rozumeli) na nás pôsobí. Cítim, že dobrá kniha môže človeku priniesť viac, než si dokáže predstaviť.

O dar slova som si do vienka požiadala aj ja. V roku 2019 som vydala svoju debutovú knihu a po čase sa opäť v mojich myšlienkach začal formovať nový príbeh. Ako k nemu došlo?

Ako vznikol príbeh

K napísaniu tejto knižky ma doviedli rozhovory s mojim teraz už osemročným synom. A moje hlboké želanie byť mu dobrým sprievodcom na ceste životom. Načúvať mu, keď sa pýta a spolu s ním zbierať zrnká pravdy a skladať kúsky obrazu. Hľadať odpovede na otázky, ktoré vie klásť iba dieťa, ktorého pohľad na svet je čistý, priezračný. Na malého človiečika všetko ešte len čaká a my mu v tom môžeme byť nápomocní. Byť rodičom je výzva asi ako aj život sám. Nik nás na to celkom nepripraví. Keď však máme úprimný záujem porozumieť - sebe či svetu okolo nás, cesta sa ukáže. Príde tá pravá rada, človek, kniha... V istom čase mi takouto inšpiráciou bola kniha Malý princ. Tá reč, spôsob, akým sa čitateľovi prihovára a akými krajinami ho vedie, je pre mňa jedinečná. Podobne tak príbeh v knihe Malý strom.

Táto kniha sa však môže stať dobrým priateľom komukoľvek, kto má blízky vzťah k prírode.   

Komu je kniha určená

V príbehu sú ukryté rôzne podobnosti - ľudského a prírodného mikro aj makro sveta. Úvahy deväťročného dievčaťa a jej nevšedného priateľa, ktoré znejú v každom z nás. Deti v knihe nájdu spoločníka, ktorý im rozumie. Rodič v knihe nájde spôsob, ako so svojim dieťaťom hovoriť na rôzne témy takým jazykom, aby mu porozumelo. Človek mladý (nielen) duchom v nej nájde príjemného spoločníka, niečo, čo dôverne pozná a pritom v čase pozabudol. Nechajte sa odviať do sveta fantázie, aby ste si odniesli kúsok ľahkosti a sviežosti aj do bežných dní.

Recenzie

Krásna kniha, napísaná srdcom. V knihe nájdete veľmi veľa uvedomení, napísaných zrozumiteľne pre deti ich detskou rečou. Kniha vhodná aj pre dospelého čitateľa, každý si tam nájde to svoje :). Gratulujeme Lucke a držíme palce aj do ďalších úžasných knižiek.
Zuzana Trepková, Škola intuície
Kniha sa mi veľmi páči. Čítala sa mi dobre, ľahko, sú tam nádherné opisy prírody, opisy krásnych okamžikov, uvedomení a pocitov a úžasných, silných a múdrych myšlienok. Očarujúci a poučný príbeh o priateľstve, napísaný s citom. Podľa mňa maximálne potrebná kniha pre každé dieťa, aby si vedelo utriediť myšlienky, pocity, svoje reakcie na ne a pochopiť ako to všetko tu na svete funguje. Krásna (obrázky sú top - maľované s citom) milá, poučná, plná úžasných myšlienok. So synom sa mi s myšlienkami v príbehu pekne pracuje, rozoberáme si jednotlivé časti, rozprávame sa o tom, čo sme čítali.
Daniela Juščáková, sociálna pedagogička na základnej škole
Počas môjho „bytia“ pri literárnych textoch som nikdy nepísala recenziu na beletriu, vždy išlo predovšetkým o odborné publikácie, príležitostne o poéziu a jej preklady. Tento príbeh som doslova zhltla na jeden nádych a o to vzácnejší bol pretože si získal moju komplikovanú myseľ tým, že jej priniesol oddych. A duša sa rozpúšťala až plakala dojatím! Pestrosť detského vnútorného sveta, ešte nie tak jednotvárne čiernobiela z nášho prekomplikovaného premýšľania je osviežujúca pre každý vek. Ona sama ruší čas, napriek tomu, že s ním tak krásne plynie. Vnútorná sloboda, ktorú poskytuje fantazijný detský svet je darom, je nenahraditeľná pre všetkých, ktorí sa snažia v sebe znova rozpomenúť na svoje detské srdce, na jeho čistotu a odovzdanosť. Vento sa zachytí do vlasov ako vietor a ženie hlavu preč od kazivých myšlienok. Je pre Niku sprievodcom, dobrodincom a učiteľom, takým, akým bol Don Juan Matus pre Carlosa Castanedu. Napriek múdrosti si však zachováva jedno-duchosť a nevinnosť. Autorka nám odovzdáva zásadné posolstvo, a tým je, že vychovávať z detí národ zeme prostredníctvom takejto bytosti znamená znova otvárať detské srdce vnímaniu sveta prostredníctvom citu k tej najdôležitejšej bytosti vesmíru – k Zemi. Pretože je to ona, ktorá dáva domov životu vo všetkých jeho formách, nesúdi, neplače ale je nám tou najodovzdanejšou matkou, milujúcou nás bezpodmienečne. Ak by takéto príbehy vychovávali deti, ak by aspoň každé tretie dieťa (aj dieťa v nás) našlo vo Ventovi kamaráta, dych sveta by žil v zmierení a Zem by radosťou zo svojich detí kvitla ešte tisícročia. Ďakujem za tento príbeh a vrelo odporúčam všetkým.
Bc. et Mgr. Jana Mišeková, PhD., poetka, editorka, absolventka štúdií klasickej filológie a systematickej filozofie
Toto je príbeh, ktorý vás okamžite vtiahne. Príbeh pre malých aj veľkých je písaný pútavo a jednoducho, a pritom je plný obrazov a metafor. Pri čítaní sa vrátite do detských čias. Ako deti sme boli ešte otvorení a nefungovali sme primárne v mysli, a tak nevšedná realita – “svet fantázie “ bol pre nás práve taký skutočný ako bežná realita –“ svet dospelákov”. Autorka rozpráva príbeh nádherného priateľstva hlavnej hrdinky so svojím nevšedným kamarátom Ventom. Cez Venta prichádza mnoho silných odkazov. Všetci niekde hlboko vo svojom srdci cítime, že toto je ono! To je to, čo je podstatné! Táto výnimočná kniha sa dotýka priamo srdca a prehovára k duši. Cítiť z nej silné prepojenie na šamanskú kultúru, a nepochybne aj naše korene, keď naši predkovia boli ešte spätí s prírodou. Zároveň nás inšpiruje dívať sa na svet s nevinnosťou, zvedavosťou a pokorou ku všetkým tvorom – živým aj neživým a vnímať sa ako súčasť Celku – Veľkého Tajomstva, ktorým je život sám.
Kristína Sihelská, herečka, lektorka TrascenDance
Krásna kniha pre deti aj dospelých. Ak máte radi Malého princa, alebo Sofiinu voľbu, určite si na týchto 82 stranách nájdete okrem zamyslení aj krásne myšlienky. Niekedy slová nestačia, treba cítiť aj srdcom. Tým cítime oveľa viac. A hlavne v dnešnom svete, kde oči neveria tomu, čo uši počujú. Vento je úžasný chlapec, ktorý verí na zázraky. Prečo sme my dospelí už na to zabudli? Môžeme byť čím len chceme. Pretože robiť to, čo nás baví je veľký dar...tak to hovorí Vento a tak to je aj pravda. Spojenie prírody, živlov, radosti, skúseností v jednej knihe. Táto kniha zostáva v mojej knižnici. Rada si ju prečítam znova. Ďakujem autorke, že vytvorila krásne dielo. Ilustrácie sú čarovné❤️
Mgr. Marcela Pospichalová, Rodič ľavou zadnou

Bonus – limitovaná edícia obrázkov z knižky

Cena jednej grafiky je 18 EUR

Výnimočná možnosť – limitovaná edícia – ilustrácia z knihy Píšťalkou ma zavolaj vytlačená na grafickom štruktúrovanom 250 gramovom papieri – rovnakom, ako obálka knihy. Rozmer grafiky je 30×40 cm, dole označenie poradia limitovanej série (vytlačených iba 15/ 25 ks) a podpis autorky.

Nákup knihy - objednávkový formulár

Cena knihy 16 eur (vrátane poštovného)

Ako samovydavateľ vydávam túto knižočku vo vlastnej réžii. Preto s vďačnosťou prijímam predbjednávky, ktorými sa môžete spolupodieľať na tom, aby kniha potešila, povzbudila, pomohla nájsť odpovede, bola dobrým priateľom vo chvíľach, kedy sú časy zložité. Aby zbližovala naše srdcia a ovlažila naše životy čarom radosti a lásky k životu. Formát knihy - A5, 80 strán. Prispieť môžete aj čiastkou, ktorá prevyšuje samotnú cenu. Ďakujem.

Objednať knihu 16 €*
*cena vrátane poštovného